Az ifo németországi üzleti hangulatindexe 95,9 pontra csökkent januárra vonatkozóan a decemberi 96,3 pontról a várt javulás, 97,0 pont helyett. A hangulatindex egy évvel ezelőtt, 2019 januárjában 99,6 ponton állt, februárban elérte a 100,0 pontot és azóta folyamatosan csökkent.
Az index csökkenése elsősorban a kilátások romlására vezethető vissza, az aktuális üzleti környezetet ugyanis kedvezőbbnek ítélték meg a felmérésbe bevont gazdasági szereplők.
Az aktuális üzleti helyzet megítélését számszerűsítő mutató a decemberi 98,8 pontról 99,1 pontra emelkedett januárra vonatkozóan. A javulás kissé elmaradt a várttól, a piac 99,2 pontra számított. Tavaly januárban 104,2 ponton állt a mutató.
Az üzleti kilátások megítélését számszerűsítő mutató 92,9 pontra csökkent januárra a várt 95,0 pont helyett a decemberi 93,9 pontról. Tavaly januárban 95,2 ponton állt a mutató értéke.
Szektoronkénti bontásban a feldolgozóiparban és a kereskedelemben javult, a szolgáltatóiparban és az építőiparban romlott az üzleti hangulat januárban.
A feldolgozóiparban a decemberi mínusz 5,0 pontról mínusz 1,6 pontra javult a mutató. 2019 januárjában még 11,5 ponton állt a feldolgozóipari index. Januárban a feldolgozóiparban az aktuális kondíciók megítélése 2017 februárja óta a legnagyobb emelkedést mutatta. A kilátásokkal kapcsolatban is kevésbé borúlátónak bizonyultak a vállalatok, a kapacitáskihasználtság pedig 82,6 százalékról 83,1 százalékra javult.
Klaus Wohlrabe az ifo közgazdásza a felmérés eredményét kommentálva elmondta: az elmúlt három hónapban enyhültek az üzleti kilátásokat terhelő bizonytalansági tényezők, elsősorban a Brexit körül tisztuló kép, valamint az amerikai-kínai kereskedelmi ellentétek rendezése felé egy elsődleges egyezmény formájában tett nagy lépésnek köszönhetően. Megjegyezte, hogy a tüdőgyulladás-járvány miatt Kínában bevezetett korlátozások még nem éreztetik hatásukat a német gazdaságon.
A német gazdaság az ifo közgazdászai szerint a felmérés alapján 0,2 százalékos negyedéves GDP-növekedést ér majd el a januári-márciusi periódusban a tavalyi negyedik negyedévi 0,1 százalékos növekedés után.
A müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézete (ifo Institut - Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e. V.) havi rendszerességgel végez felmérést mintegy kilencezer németországi gazdasági szereplő körében az aktuális üzleti környezetről és a jövőbeni kilátások alakulásáról alkotott véleményükről.
(Forrás:kereskedelmiszektor.hu, mti/Fotó:pixabay, mti)